Lauren Singer one jar
Bez kategorii

Zero Waste? Ale o co chodzi?

Posted on

Nie wiesz o co chodzi? Nie martw się, ja też do niedawna nie wiedziałam. Nie wiedziałam też, że to, co robię i co od dawna chodzi mi po głowie, ma nawet swoją nazwę. Ba! Że istnieją rzesze ludzi, którzy myślą i czują tak jak ja! Kiedy więc usłyszałam o Zero Waste po raz pierwszy, zakochałam się!

No to o co chodzi? Ano o to, aby żyć produkując jak najmniejszą ilość śmieci wszelakich, a już na pewno jak najmniej śmieci, których biodegradacja zajmie setki lat. Według różnych źródeł dziecko w okresie pieluchowania zużywa od 4000 do 7000 pieluch, które w najlepszym razie rozłożą się za ok. 500 lat. Plastikowa butelka potrzebuje podobnej ilości czasu, ale o ile tę drugą można poddać recyclingowi, o tyle pampersiaki… cóż. Najczęściej lądują na wysypisku śmieci lub w oceanie, by potem dołączyć do jednej z wielkich śmieciowych wysp, takich jak Wielka Pacyficzna Plama Śmieci. Kilka kontenerów śmieci? Nie, dziękuję. To nie jest start dla moich dzieci, o jakim marzyłam.  Niestety, podobny los czeka wszystkie gąbki do naczyń, patyczki do uszu, podpaski… Można tak wymieniać dalej.

Czy zatem da się inaczej? Okazuje się, że tak 🙂 I o tym właśnie chcę Wam opowiedzieć.

Istnieją ludzie, którzy potrafią ograniczyć ilość wytwarzanych przez siebie odpadów do minimum. Najlepszym przykładem jest Bea Johnson z zerowastehome.com, założycielka ruchu Zero Waste, która od 2008 roku ograniczyła ilość odpadów produkowanych rocznie przez jej czteroosobową rodzinę do jednego słoika!

Bea JohnsonŹródło: zerowastehome.com

Czy my też zmieścimy nasze śmieci w słoiku? Patrząc na aktualny stan naszej śmiecioprodukcji, jakoś nie umiem sobie tego wyobrazić. Uważam jednak, że każdy krok w kierunku słoika jest warty zachodu i będę dumna z każdego małego sukcesu 🙂
I o tych sukcesach (i porażkach zapewne też) będziecie mogli przeczytać w kolejnych postach. Zapraszam!

One thought on “Zero Waste? Ale o co chodzi?

  1. Super, trzymam kciuki za blog! Jestesm ciekawa co praktycznego i realnego moge zrobić kazdego dnia, zeby smieci bylo mniej, ale sama nie mam czasu na poszukiwanie informacji. Byloby super znaleźć tu sprawdzone porady 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *