zakupy online zero waste, online zero waste shopping
Zakupy zero waste

Zakupy online vs. życie zero waste.

Posted on

Zakupy online to od dawna nasza ulubiona forma robienia zakupów – przede wszystkim oszczędzamy czas, który dla nas, rodziców dwóch małych bąbli jest na wagę złota. Dodatkowo mamy ogromny wybór i często o wiele lepsze ceny niż w sklepach stacjonarnych. Wszyscy wiemy jednak, że czasami paczka, którą przynosi kurier, składa się w 80 % z opakowania, a nasz właściwy zakup stanowi jedynie 20 % całości. Czy zatem zrezygnowaliśmy z zakupów w sieci? Bynajmniej!

Przede wszystkim staramy się ograniczyć ilość opakowań i wszelkich innych śmieci już w momencie zakupu. Niezależenie od tego, czy kupujemy coś używanego od osoby prywatnej, czy też coś nowego, ze sklepu, wysyłam w uwagach do zamówienia taką wiadomość:

Dzień dobry! Bardzo proszę o zapakowanie przesyłki w materiały z recyclingu, bez folii, bąbelków, ulotek oraz dodatkowych wypełniaczy.

Żeby nie tracić czasu, tekst tej wiadomości zapisałam sobie w pliku na pulpicie i potem tylko kopiuję. I już 🙂

Najczęściej sposób ten działa, choć oczywiście nie zawsze, zależy, kto jest po drugiej stronie. Zdarzyło mi się nawet, że zakupiony towar przyszedł w przepięknej, ręcznie robionej, zszytej sznurkiem kopercie ze starego szarego papieru! Niektóre sklepy, takie jak np. wspomniana już przeze mnie drogeria online same z siebie proponują opcję wysyłki Zero Waste, lecz niestety, póki co takich miejsc w sieci jest jeszcze niewiele.

koperta hand made

 

No dobrze, ale przecież w czymś paczka przyjść musi. Co robimy z kartonami i bąbelkami, których nie udało nam się uniknąć? Po prostu oddajemy komuś, komu się one przydadzą 🙂 Dookoła znajduje się mnóstwo sklepów i sklepików, które prowadzą również sprzedaż wysyłkową i przy odrobinie dobrych chęci można znaleźć kogoś, kto z darmowych opakowań się ucieszy.

I w ten oto prosty sposób wilk jest syty, owca cała, a nasze ekosumienie czyste 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *