zakupy na wagę, zakupy zero waste
Zakupy zero waste

Po drugie: kupujemy na wagę.

Posted on

Dzisiaj będzie krótko: ludzie, kupujcie na wagę, co tylko się da!

Zawsze mi się wydawało, że jestem dość świadomym człowiekiem, jeśli chodzi o sprawy ekologiczne. Guzik prawda. Foliowe worki do owoców to mały pikuś przy tym, co przynosiłam do domu zupełnie bezmyślnie. Chodzi mi mianowicie o opakowania od ryżu, kasz, rodzynek, suszonych śliwek, orzechów i tym podobnych.

Rodzynki, które u nas w domu schodzą w ilościach hurtowych, pakowane są najczęściej po 250 g, a więc na każdy kilogram pakowanych rodzynek przypadają 4 plastikowe opakowania, których w dodatku nie użyjemy już do niczego innego. Jeszcze mniej ciekawie wygląda sprawa z ryżem, pakowanym najczęściej w torebki po 100 g każda, po 4 w pudełku. Tutaj na każdy kilogram przypada nam zatem 2,5 kartonowego pudełka i aż 10 woreczków! A jeśli pomyślimy jeszcze o tym, że przecież te pudełka z ryżem również mają jakieś zbiorcze opakowanie, z którego wypakowywane są w sklepie na półkę oraz że każdy z tych śmieci zajmuje miejsce w naszym worku na śmieci, a co za tym idzie musimy tych worków zużywać więcej… zgroza w najczystszej postaci. Wychodzi na to, że ryż w torebkach pakowany jest tak naprawdę przynajmniej czterokrotnie! A przecież można go po prostu kupić na wagę. Wstyd mi za każdy bezmyślnie kupiony (a później wyrzucony) przeze mnie woreczek ryżu. Oczywiście ryż, który kupimy na wagę, też musi w czymś do sklepu przyjechać, ale przy odrobinie dobrej woli na tym jednym opakowaniu można poprzestać. Oczywiście na zakupy zabieramy własne woreczki 🙂

Zakupy na wagę są jednak nie tylko ekologiczne, ale również pozwalają zaoszczędzić, i to niemało! 🙂 Poniżej znajdziecie przykładowe ceny towarów (ceny z lipca 2018) kupowanych przez nas dotychczas regularnie w Lidlu w opakowaniu oraz ceny tych samych produktów kupowanych w Auchan na wagę:

 

LIDL AUCHAN na wagę
Ryż 3,88 zł/kg 2,80 zł/kg
Makaron świderki 4,38 zł/kg 2,83 zł/kg
Rodzynki 16,00 zł/kg 10,89 zł/kg
Śliwki suszone 25,00 zł/kg 22,99 zł/kg
Morele suszone 45,00 zł/kg 30,58 zł/kg
Orzechy laskowe 50,00 zł/kg 39,90 zł/kg
Orzechy nerkowca 64,90 zł/kg 62,90 zł/kg

 

Taniej, bardziej ekologicznie… No dobrze, ale czy są jakieś minusy? Wiadomo, zawsze są. Chociażby takie, że czasami trzeba się porządnie naszukać sklepów, które prowadzą sprzedaż towarów na wagę. Póki co w naszej Rumi znalazłam tylko Bazarek Luz w Auchan, a nie jest mi tam niestety nigdy po drodze. Zdecydowaliśmy jednak, że raz w miesiącu będziemy tam robić duże zapasy wszystkiego co się da – prócz tego, co wymieniono powyżej mają również różnego rodzaju kasze, fasole, ciecierzycę, płatki śniadaniowe, a nawet przyprawy. EDIT: Obecnie  zaopatrujemy się głównie w Internecie na stronie pliczko.pl – ceny fantastyczne, jakość bez zastrzeżeń, wybór spory, a pakują wyłącznie w papier. Auchan jednak nie polecam – okazuje się, że na bazarku produkty wypakowują z opakowań np. po 1 kg, a więc moje kupowanie na wagę w tym miejscu było zupełnie bez sensu 🙁  A jeżeli ktoś ma namiary na inne miejsca w Rumi, gdzie sprzedają na wagę, to będę bardzo wdzięczna, jeśli podzieli się ze mną tą informacją 🙂

Drugi minus to to, że mamy mniejszy wybór – przyzwyczajeni do tego, że stajemy przed wielką ścianą z makaronami i przez 10 minut przyznajemy nagrody za najlepszy skręt świderka, najprostsze spaghetti i najgładsze kolanka, możemy czuć się nieco zawiedzeni tym, że na wagę wybór jest niestety ograniczony. Do wyboru są jedne świderki, jedno spaghetti, ryż biały i ciemny, jeden rodzaj kaszy bulgur i jeden jaglanej. Jeśli o mnie chodzi, to dopóki nie odbija się to na jakości produktów, zupełnie mi to nie przeszkadza. Wręcz przeciwnie – czas, który poświęciłabym na wyłanianie miss makaronu, wole poświęcić na zabawę z dziećmi.

 

Podsumowując – nie przepłacajmy za plastik, którego i tak nie chcemy i nie potrzebujemy! Kupujmy rozważnie, na wagę! 🙂

4 thoughts on “Po drugie: kupujemy na wagę.

  1. W sumie logicznie i rozsądnie, ale… Może i mi wystarczy jeden rodzaj makaronu czy ryżu, ale pod warunkiem, że będzie dobry. Ja na przykład nie lubię klejącego się makaronu czy rozciapanego ryżu i przez lata drogą prób i doświadczeń „doszłam” do tych ulubionych. Czy np. dostanę ryż basmati na wagę? A co ze składem produktów na wagę ( nie koniecznie ryżu), datą przydatności i producentem? Jest gdzieś załączona informacja?

    1. To bardzo dobre pytania 🙂 Wiem, że patrzyłam na składy owoców suszonych, czyli że etykietki są, przy ryżu jednak nie zwróciłam uwagi. Zbadam sprawę na najbliższych zakupach i dam znać 🙂 A w kwestii ulubionych produktów to jestem zdania, że należy starać się wyeliminować zbędne opakowania, ale tylko wtedy, kiedy się da, a nie za wszelka cenę. Ja na przykład mam problem z kurczakiem zagrodowym – nigdzie nie mogę znaleźć kurczaka bez antybiotyków i innych cudów w wersji bez opakowania, a nie chcę podawać dzieciom nafaszerowanego kurczaka. Wybór? No cóż, moim zdaniem do tego właśnie służy recycling – jeżeli już naprawdę nie mogę znaleźć zamiennika bez opakowania, który spełniałby moje oczekiwania, to wtedy zakup z opakowaniem jest moim zdaniem uzasadniony i czuję się rozgrzeszona.

      P.S. A może ktoś z Rumi wie, gdzie dostanę kurczaka zagrodowego bez opakowania? 🙂

  2. Cześć, czy w Auchan można kupić masło na wagę? Byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedź, bo do Auchanu mam daleko i nie chciałabym jechać na próżno 🙁

    1. Nie, niestety. Masła nigdy nie było, a teraz zlikwidowali jeszcze część innych produktów na wagę. Przeniosłam się z zakupami na pliczko.pl – pakują tylko w papier, a jakoś i ceny wręcz fenomenalne! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *